Sistemde oluşabilecek kaçak akımların direnci düşük bir iletken ile insan sağlığına ve cihazlara zarar vermeden toprağa iletilmesidir. Topraklaması iyi durumda olmayan ya da hiç topraklama yapılmamış yerlerde bulunan canlıların hayati tehlikesi bulunmaktadır. İnsan vücudu 50V gerilimin üzerindeki gerilim değerlerine maruz kalırsa süresine ve şiddetine bağlı olarak hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle topraklama ölçümü kanuni bir zorunluluktur.

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 21.08.1984 tarih ve 18565 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik İçTesisleri Yönetmeliğinin 44.maddesinde ‘’Topraklayıcılara ve Topraklama Tesislerine dair genel hükümler’’ ve 45. Maddesinde ‘’Gerilimli Bölümlere dolaylı olarak dokunmaya karşı koruma düzenlerinin denetlenmesi’’ maddeleri

25.04.2013 tarih ve 28608 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ‘’İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği’’ ile ‘’Topraklama, Yıldırımdan korunma ve Elektrik Tesisatının yılda bir defa periyodik kontrolü zorunlu hale getirilmiştir.’’ maddeleri kapsamında topraklama ölçümü ve raporlanması en az yılda bir kez yapılmak üzere zorunlu hale getirlimiştir.

Ölçüm Elektrik Mühendis Odası’na kayıtlı SMM ve Topraklama belgelerine sahip Elektrik Mühendisleri tarafından yapılıp ölçüm sonuçları raporlanarak işletme yada bina sorumlusuna sunulur.

Firmamız yetkili mühendis kadrosuyla yaşam alanlarınızı güvenli kılmaktadır. Daha detaylı bilgi ve teklif almak için iletişime geçmenizi rica ederiz.